Projekty,  Šatky,  Svetre, tuniky,  Video-návody

Háčkovaná pelerína Karkulka

Dnes som nesmierne rada, že vám môžem predstaviť ďalší háčkovaný projekt, ktorým je Háčkovaná pelerína Karkulka. A to vám bol naozaj veľmi rýchly projekt.

Dcéra prišla zo školy s informáciou, že bude Svetový deň knihy a môžu prísť oblečení ako nejaká postavy z knihy. Keďže ona obľubuje červenú farbu a má vo svojom šatníku červené šaty, nebolo treba dlho rozmýšlať. Stačilo upraviť zásterku – mala som rozháčovanú šatku vzorom C2C (corner to corner alebo z rohu do rohu), upraviť len na štvorec, pridať ozdobný kraj a doháčkovať nejakú šnúrku.

Čo sa týka vzoru C2C robila som video-návod na Háčkovanú deku zo zvyškov a návod nájdete tu:

Ozdobný kraj si vytvorte podľa vlastného uváženia a môžete použiť hocijaký, ktorý sa vám páči. No a čo sa týka šnúrok? Môžete urobiť len točenú šnúrku, prípadne môžete našiť stuhu, alebo si môžete vybrať aj jednu z nasledujúcich:

Takže, dá sa povedať, že zásterka by bola hotová. Ale poďme na sľúbenú pelerínu.

Háčkovaná pelerína Karkulka nie je vôbec komplikovaným návodom. A verím, že s ľahkosťou ju zvládnu aj začiatočníci.

Použité stehy na Háčkovanú pelerínu Karkulka:

Háčkovaná pelerína sa skladá z dvoch dielov, ale nebojte sa nič nebudeme zošívať. Najskôr si uháčkujeme samotnú pelerínu, potom priháčkujeme kapucňu, ktorú si zháčkujeme. Pridáme ozdobnú šnúrku (šnúrky si môžete vytvoriť aké chcete, aké sa vám páčia) alebo si dáte len zapínanie na gombík. V tom prípade budete potrebovať nejaký ozdobný gombík. Ide o dierkový vzor, tak zapnete hneď do prvého retiazkového priestoru. Na šnúrku si môžete pridať ozdobné korálky. To bude môžno trošičku tažký oriešok, ale môžete si pomôcť, že ich následne prilepíte ešte buď lepidlom na textil, alebo sekundovým lepidlom. Ale z toho si predsa hlavu robiť nebudeme.

Háčkovaná pelerína Karkulka
Háčkovaná pelerína Karkulka

Materiál na Háčkovanú pelerínu Karkulka:

Priadza: Velvet priadza – neviem značku, kupovala som na Aliexpresse (v návode uvádzam podobné priadze) – 100% polyester – žinilková priadza – 100g/150m – hrúbka Chunky/5 bulky
Háčik: 7 mm
Farba: červená
Spotreba na detkú veľkosť: 400g/600m

Môžete použiť akúkoľvek priadzu ako som uviedla vyššie. Aké vyberiete zloženie je na vás, ide o to aby sa vám s priadzou dobre pracovalo. Nemusíte použiť len Velvet priadzu, vyberajte podľa potreby a na akú príležitosť pelerínu vytvárate.

Ale ak vyberiete inú hrúbku priadze, inú veľkosť háčika počty a rozmery si musíte prispôsobiť!

Treba prihliadať aj na to, že nie všetci rovnako háčkujeme, to znamená, že nie rovnako uťahujeme. Niekto uťahuje viac, niekto háčkuje voľnejšie. Ja háčkujem voľnejšie. Preto máte v návode aj rozmery v cm.

Ak vo výbere priadze ešte stále nie ste „doma“. Odporúčam pozrieť video-návod:

>>> Ako si vybrať priadzu <<<

Háčkovanie podľa veľkostí:

Detskú veľkosť háčkujeme podľa video-návodu. Ak potrebujete menšiu veľkosť, zo základného počtu oblúčikov/krúžkov uberte 2 oblúčiky. Počet oblúčikov musí byť nepárny počet!

Dospelú veľkosť háčkujeme tiež podľa video-návodu. Avšak na začiatok uháčkujeme 19 oblúčikov, čo je približne 68 – 69 cm. Ak potrebujete ešte väčšiu veľkosť pridajte ešte 2 oblúčiky. Počet oblúčikov musí byť nepárny počet!

Dĺžku si uháčkujte podľa potreby. Je to na vás. Pridajte, uberte riadky podľa potreby.

Háčkovaná pelerína Karkulka

Tak čo poviete? Naša malá parádnica sa veľmi potešila a som rada, že som jej mohla urobiť radosť. A viete čo? Ani nestratila korálky a to je čo povedať.

Vždy sa poteším ak sa mi so svojimi prácami pochválite prostredníctvom sociálnych sietí. Nezabudnite ma označiť #lecrochetmonique, ak budete svoje práce zdieľať a taktiež pridajte odkaz aj na video – návod. Teším sa na vaše úžasné kúsky tejto Háčkovanej peleríny Karkulka. ☺

Tu nájdete video – návod:

Rada na záver: Háčkovaná pelerína Karkulka je háčkovaná veľkým háčikom, tak vznikajú veľké očká a pelerína je tým vzdušná a ľahučká. Neodporúčam prať v práčke! V práčke sa očká povyťahujú a vzor sa vám zdeformuje. Odporúčam ručné jemné pranie a sušenie na plocho. V rubrike „Rady a nápady“ na youtube nájdete aj ako fixovať pomocou mokrej fixácie.

Krásne tvorenie!

Vaša Monique ♥

Zdieľaj:

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

You cannot copy content of this page!