Projekty,  Šaty, sukne,  Video-návody

Malé čierne šaty

Ste pripravení na nový video-návod? Malé čierne šaty sú ideálne na akúkoľvek príležitosť. A viete čo je na tom super? Že si ich dokážete uháčkovať a to na základe vašej obľúbenej priadze za pomoci háčika.

Ak vás budú sprevádzať na nejakom večierku, alebo slávnosti, určite upútate pozornosť už len tým, že ste si ich vlastnoručne uháčkovali.

Každá žena potrebuje mať aspoň jedny malé čierne šaty vo svojom šatníku, ide o klasický odev, a o to lepšie, ak si ich môžete vytvoriť vlastnoručne.

Najskôr som chcela úplne jednoduché koktailové šaty, ale keďže u mňa sa tvorí za pochodu, doplnila som ich o krajkovanú vrchnú časť a rovnako aj spodnú časť, aby vyzerali honosnejšie a slávnostnejšie. Vôbec nebude vadiť, ak si ich oblečiete aj na prechádzku mestom. Myslím, že sú teda na akúkoľvek príležitosť.

Šaty sú postupne tvarované podľa potreby. Možno slovko tvarovanie pôsobí hrôzostrašne, ale nebojte sa, spoločne to zvládneme. Nižšie nájdete rozmery aj pre iné veľkosti. Tvarovanie si môžete upraviť podľa seba tak, že budete zvyšovať alebo znižovať počty očiek v riadkoch. Prípadne toto zvyšovanie alebo znižovanie môžete vynechať.

Malé čierne šaty

Malé čierne šaty sú háčkované podľa mojej postavy a nie nemyslite si, že mám ideálnu postavu presýpacích hodín. Šaty sú pružné a dokonale sa prispôsobia. Ak máte podobnú postavu, mal by tento video-návod pasovať aj na vás.

Stále však upozorňujem, že treba prihliadať na to akým spôsobom háčkujte, či viac sťahujete, alebo háčkujete voľnejšie. Ja háčkujem voľnejšie.

Použila som priadzu „So Crafty“ – Double Knitting yarn (100g/300 m) – farba: Čierna, hrúbka: DK a použila som 5 mm háčik.
Môžete použiť akúkoľvek priadzu hrúbky DK, ak príliš sťahujete skúste použiť háčik 6 mm.

Základný vzor:
10 x 10 cm / 14 očiek x 12 riadkov
(základný vzor – prekrížený dlhý stĺpik)

Spotreba priadze podľa jednotlivých veľkostí:
(spotreba je približná nakoľko každý z nás má iný spôsob háčkovania a uťahovania a záleží ako budete tvarovať)

  • XS – S – 200 g/ 600 m
  • M – L – 300 g/ 900 m
  • XL – XXL – 400 g/ 1200 m

Finálne veľkosti pre každú veľkosť sú:

  • S – prsia: 47 cm, pás: 39 cm, boky: 53 cm
  • M – L – prsia: 51 cm, pás: 44 cm, boky: 57 cm
  • XL – prsia: 56 cm, pás: 48 cm, boky: 61 cm

Dĺžka pre všetky veľkosti rovnaká – 80 cm, komplet aj s lemovaním. Dĺžku si môžete samozrejme zmeniť podľa seba a podľa potreby. Vrchnú a spodnú krajkovú časť tiež podľa potreby.

Podľa vybranej veľkosti začíname diely na:

  • S – 76 + 1 retiazkových očiek
  • M – L – 82 + 1 retiazkových očiek
  • XL – 88 + 1 retiazkových očiek

Malé čierne šaty háčkujeme rovnakým spôsobom u každej veľkosti, rozdiel je iba v počte základnej retiazky.

Predný a zadný diel háčkujeme rovnako. Dĺžku dielov si môžete upraviť podľa seba a to počtom opakovaní riadkov na začiatku. Podľa potreby môžete vynechať uberanie a priberanie očiek.

Použité stehy:

Malé čierne šaty
Malé čierne šaty
Malé čierne šaty

Čo poviete, páčia sa vám?
Myslím, že sa podarili, však? Kamkoľvek si ich oblečiete, určite sa budete v nich cítiť príjemne a pohodlne.

Malý tip na záver: Šaty nie sú podšité, používam tvarovaciu spodnicu s podprsenkou. No a ak si ich uháčkujete v inej farbe a z tenšej priadze budú úžasné aj v lete na plavky. Použite však rovnako veľký háčik, aby boli šaty vzdušné.

Tu nájdete video – návod: Malé čierne šaty – 1. časť

Tu nájdete video – návod: Malé čierne šaty – 2. časť

Krásne tvorenie!

Vaša Monique

Zdieľaj:

Zanechať odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

You cannot copy content of this page!